Световъртеж означава привидно въртене на предметите пред ечите на болния в една или друга посока — най-често в хоризонталната плоскост. Точен модел на това състояние може да се получи след кратко или по-продължително бързо въртене около една ос (напр. на въртящи се люлки или при завъртане на човек около оста си както при валс). При спиране след такова въртене остава усещането, че предметите продължават да се въртят в същата посока. Обикновено това усещане се придружава и от някои вегетативни явления — изпотяване, по-бледняване, сърцебиене, гадене, повръщане, залитане. Този предизвикан световъртеж трае различно дълго време в зависимост от това, при какви условия е създаден и върху какъв терен е получен. Световъртеж обаче може да се получи и при спокойно положение на тялото и главата. Неговата причина, т. е. мястото на дразнене или увреждане може да бъде на различни места — от ухото до кората на главния мозък. Ето защо всеки световъртеж изисква щателен преглед и изследване. Обикновено симптомите са твърде алармиращи и пациентите търсят веднага лекар. Добре е пациентът да остане неподвижен на легло, да се иска консултация в дома и там специалистът да реши къде и с какво трябва да се лекува конкретният болен.
Много по-често се среща не истински световъртеж, а замайване, усещане за превъртане на предметите пред очите със. или без притъмняване, придружено с усещане на несигурност и политане встрани, напред или назад. И в тези случаи може да има гадене или повръщане. Нерядко по-ясно изразено е усещането за потъване, пропадане заедно с леглото, което наподобява т. нар. морска болест или чувството за несигурност и замаяност след слизане от самолет, кола, параход. Подобни усещания се наблюдават и след консумация на алкохол. Световъртежът се обуславя от засягането на различни области на мозъка. Това засягане е преди всичко функционално, временно и е свързано с преходно нарушение в кръвоснабдяването най-вече на ствола на мозъка, на малкомозъчните системи, на вътрешното ухо. По-рядко (в млада възраст) причините могат да бъдат от възпалително или токсично естество.
Съвременните познания и методи на изследване позволяват точното определяне мястото на увреждане (най-често преходно), а също така и възможната причина. А това ще определи и лечението. Има както симптоматични средства, така и средства, насочени към причината и за възстановяване на нарушената функция. Отново подчертаваме, че спазването на постелния режим е първата най-необходима помощ, която болният трябва да получи до идването на лекаря.